EN

Fractal Design Node 304 - 20 litrový ITX zázrak zo severu

Array R2 sa potichučky pobrala do výslužby a jej miesto čiastočne pokryla nová, nemenej interesantná ITX skrinka s nič nehovoriacim názvom - Node 304. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako navrhujú malé skrinky vo Fractal Design.


Fractal Design Node 304 - Úvod, Balenie, Špecifikácie

Fractal Design (ďalej aj FD) v súčasnosti aktívne ponúka deväť skriniek (na šesť z nich, si na pc.zoznam.sk môžete prečítať recenziu). V porovnaní s molochom typu SilverStone, ktorému sme ich k dnešnému dňu napočítali 61, sa preto Švédi môžu javiť ako chudobní príbuzní. Pravda by to bola v prípade, ak by ste v rukáve nemali eso v podobe best selleru Define Rx, ktorý urobil z Fractal Design rešpektovaného hráča na skrinkovom poli a ktorého dizajnom sa nejeden výrobca nechal s väčším, či menším úspechom "inšpirovať".

Spoločnosť SilverStone nespomíname náhodou, pretože sú to práve oni, kto sa pokladá za nekorunovaného kráľa HTPC a ITX skríň, so silným lineupom Lascala, Grandia, Crown a Sugo. Novinky FD v podobe Node 304/605 sa javia ako veľmi zdatní súperi na oboch frontoch a čo FD slúži ku cti, je nielen ich štýlový minimalistický dizajn, ale aj vnútorný návrh s inovatívnymi prvkami, kde sa SilverStone tiež cíti silný v "kramflekoch".

Posledné produkty začal FD označovať na základe záhadného kľúča s trojciferným číselným kódom. Konkrétne hovoríme o regulátore ventilátorov Adjust 108, HTPC skrinke Node 605 a ITX šasi Node 304. Zástupcu FD sme požiadali o objasnenie zmyslu tohto čislovania a recenziu budeme aktualizovať. Teraz sa už venujme stredobodu dnešnej recenzie - Node 304.

 

Balenie

Zdá sa, že grafické spracovanie škatule po vzore Define R4 sa pre FD stáva štandardom. Na obale nenájdete žiadne reálne fotografie, ale detailné schematické nákresy Node 304 z každého uhla. Za kľúčové vlastnosti výrobca považuje hliníkovú prednú masku, I/O panel s USB 3.0, tiché chladenie s troma ventilátormi Silent Series R2 (1x 140mm, 2x 92mm), modulárny systém košov na pevné disky, prachové filtre na všetkých nasávacích pozíciách, podporu štandardných ATX zdrojov a konečne, trojpolohový regulátor na všetky tri dodávané ventilátory.

 

Príslušenstvo

Skrutky, plastové SK pásky a manuál. Toľko sparťanské príslušenstvo Node 304. Neodpustíme si komentár na adresu manuálu, ktorý je podľa nás až prehnane stručný. Obzvlášť skrinky tohto typu by si zaslúžili detailnejšieho (aj obrázkového) sprievodcu inštaláciou jednotlivých komponentov. FD sa obmedzil na dve husto popísane stránky textu pre každý z desiatich jazykov.

 

Špecifikácie

Fractal Design Node 304
Materiál
hliník, plast, oceľ
Základná doska
mini-ITX, DTX
Pozície pre mechaniky/disky
Externé:
-
Interné:
6x 3,5" (alternatívne všetky 2,5")
Chladenie
Štandardne dodávané ventilátory (3):
1x 140mm FD Silent Series R2 1000RPM (vzadu, out-take)
2x 92mm FD Silent Series R2 1300RPM (vpredu, in-take)
Voliteľné ventilátory (0):
-
Počet PCI slotov
2
Predný I/O panel
2x USB 3.0
1x audio in / out
On/Off tlačidlo
2x LED (On/Off, HDD)
Rozmery
210mm (výška)
250mm (šírka)
374mm (hĺbka)
Hmotnosť
4,9kg
Poznámky
Maximálna výška chladiča procesora - 165mm
Maximálna dĺžka grafickej karty - 310mm (bez jedného diskového koša)
Maximálna dĺžka zdroja - výrobca odporúča 160mm
Orientačná cena
~89EUR s DPH (priemerná cena, január 2013)
Stránka produktuFractal Design Node 304
Graf ceny produktu Fractal Design Node 304 poskytuje server Heureka.sk

 

Komentáre (3)
davison
Zase raz super recka. Skrinka je podľa mňa skvelá, absencia slotu pre optickú mechaniku mne osobne nevadí, už ju takmer nepoužívam a okrem toho je na trhu dosť cenovo dostupných externých mechaník, to je najmenší problém. Ak sa človek zamyslí, tak pri danej koncepcii a vnútormnom rozložení komponent naozaj nie je miesto, kam by sa dala umiestniť tak, aby výrazne nekomplikovala montáž alebo airflow, dokonca aj keby kvôli nej mala skrinka narásť v niektorom smere, veci by to nepomohlo. Takže som skôr rád, že od nej vo Fractle ustúpili a dali prednosť efektívnemu využitiu priestou a maximálnej funkčnosti pred snahou napchať do skinky všetko za každú cenu. 304 naozaj nevyzerá byť na prvý pohľad zameraná ako HTPC skrinka, skôr plnohodnotný malý desktop a tak sa podľa mňa treba aj na ňu pozerať. Súdiac podľa ohlasov ľudí by som sa o jej presadenie na trhu neobával, hlavne teraz, keď aj v segmente ITX dosiek sa nachádzajú zaujímavé kúsky pre high-end zostavy a takéto buildy sú v poslednom čase v móde. Mám na mysli Bitfenix Prodigy samozrejme. 304 má prakticky rovnaké klady - možnosť osadiť ATX zdroj, vysoký CPU chladič, výkonnú grafiku a stále množtvo priestoru pre disky, ale Fractal to dokázal celé zabaliť do prakticky polovičných rozmerov, čo je naozaj veľký počin. Musím povedať, že vo všetkých testoch mi chýba jedna vec, osadenie vysokej veže na CPU. Jednak kvôli skutočnému chladiacemu potenciálu skrinky a jednak kvôli predstave aké priestorové nároky by mal high-end chladič a nakoľko by kolidoval/nekolidoval s obsadenými diskovými pozíciami, atď... proste ako by asi vyzerala montáž zostavy , ktorá využíva priestorové možnosti skrinky nadoraz. Ohľadom kabeláže... toto bude určite výzva hlavne u zostavy, ktorá bude potrebovať napájanie väčšej grafiky a bude osadená množstvom diskov. Jednoznačne výber zdroja bude najchúlostivejšia vec. Ideálna by bola plne modulárna kabeláž na mieru konkrétnej doske, som si istý, že podobné buildy od nadšencov sa v blízkom čase objavia. A už len tak bokom... kvitujem, že vo Fractale úplne ignorujú akékoľvek tool-less systémy uchytenia diskov a mechaník. Nikdy som k tým veciam nezískal dôveru a som rád, že to niekto ešte stále berie takto ortodoxne.
Michal Kiradžiev
Ďakujem za rozsiahly komentár. S väčšinou sa dá súhlasiť. Ak mi podarí (vyjde čas), skúsim nafotiť zostavu s NH-D14 (ak vlezie), ale nesľubujem. :-)
avixe
to by bolo super, tiez by som to chcel vidiet s towerom, dakujem
Pridať nový komentár
TOPlist