EN

Test chladičov Global Win a Titan

Chladiče Global Win a Titan zaslané firmou KENDI COMP s.r.o. (www.chladice.sk) , ktorej ponuka zahŕňa aj kvalitné guličkové chladiče TITAN, GlobalWin, ALPHA, Thermaltake na všetky modely procesorov, chladiče na HDD, systémové chladiče a prídavné ventilátory , sú otestované a vy si môžete prečítať ako test dopadol...

CHladiče Global Win a Titan M5AB SLIM

Tentoraz poďakujeme firme KENDI COMP s.r.o. za zaslané chladiče a firme ARTEMISS v Košiciach za zapožičanie digitálneho fotoaparátu.

Kompletnú ponuku chladičov Global Win , Titan si môžete pozrieť a modely aj kúpiť na stránke www.chladice.sk .

Došli nám nasledujúce modely Global Win: GW FOP32 , GW FOP38 , GW FN08 ; jeden nový model od Titanu a to klasický M5AB v prevedení SLIM a nakoniec celomedený chladič - Copper Cooler.

Na krabičkách od chladičov Global Win boli síce popísane špecifikácie chladičov , postup na inštaláciu však chýbal pri každom. Pri Titane bolo všetko v poriadku - nielenže špecifikácia bola kompletná , ale bol zobrazený aj inštalačný postup. Pri Copper Coolery - chýbala špecifikácia (okrem popisu , že je heatsink z medi a chladič určený pre FC-PGA) aj postup inštalácie. 

Test

Tu sa trošku zastavím. Pri minulom teste sa použila doska MSI K7TPro2 - no pri tomto sa použila nová MSI K7T Pro TURBO RAID , ktorá má uprostred Socketu tepelnú Diódu - ktorá je po inštalácii CPU tesne pod jeho (CPU) spodnou stranou a preto je aj meranie presnejšie.

Test prebiehal na matičnej doske MSI K7T Pro Turbo Raid , AMD Duron 600@950 Mhz (146x6,5) - (50 Wattov/1,91V). Pre maximálne vyťaženie procesorov boli použité programy Warmup a CPU Stability test - CPU Warming. Každý test trval 15 minút. Teplota okolia sa merala 1 cm nad vstupom do otvoru vetráku , teplota CPU senzorom , ktorý som spomínal v úvode.  

 

Global Win FOP 32

Chladič Global Win FOP 32 je určený pre procesory AMD aj Intel do frekvencie 1,2 Ghz. Presnejšie AMD Socket A Duron a Athlon CPU, tiež AMD K6-K6 2 a K6 3 , Intel PIII FC-PGA a Intel Celeron FC-PGA/PPGA. Ešte podotknem , že tento model je certifikovaný od AMD.

    

Telo chladiča (heatsink) má rozmery 70mm x 61.8mm x 41mm. Vetrák nie je klasický , ako pri iných chladičoch , ale je mohutnejší - hovorí sa o ňom ako o type DELTA. Je pripevnený na heatsink sponami. Pri jeho max. otáčkach (4500 rpm +/- 15%) je prietok vzduchu 26 CFM a vydáva hluk o sile 36 Dba.  Samotný chladič je poriadny obor , ale jeho váha je len 130 g. Heatsink má 20 rebier v 6 radoch. Na základni - jej spodnej strane sa nachádza malé množstvo teplovodivej - ružovej pasty. Veľmi kvalitná je spona chladiča - pri nasadzovaní chladiča som musel použiť šraubovák - sponu pritlačiť a pohyblivú časť zasadiť do západky - išlo to pekne a ľahko vzhľadom , že už v tom mám nejakú skúsenosť.....

     

Teplota pri maximálnom vyťažení bola 45 C. Veľmi dobré je , že vetrák dokáže do minúty schladiť CPU späť na  teplotu pri bežnej práci , ktorá je pri FOP32 skvelých 38 C.   

Chladiču z pohľadu montáže - spony a chladenia nemôžem nič vyčítať. Všimol som si akurát jedinú malú chybu - nezarovnanú základňu,  teda spodok heatsinku. Aby som to vysvetlil - nebola krivá , alebo hrboľatá. Pri dokonalom prenose by mal byť spodok heatsinku dokonale rovný , bez škrabancov , čiarok  - proste najlepšie vyleštený až na lesk. Pri tomto chladiči boli na jeho spodnej strane pozdĺžne čiarky - a keď som na nich prešiel kolmo , bolo cítiť skoky. Najlepšie je ak by sa to vyrovnalo jemným šmirgľom napr. začať od šmirgľu typu 1200 až po 2500 , ktorý už doslova leští až skoro do úplného lesku , ako zrkadlo. Problém je však takéto šmirgle zohnať. Proste ak radi pretaktovávate a potrebujete kvalitný chladič je to jeden z kandidátov na kúpu - nie je hrozne hlučný a skvelo chladí.

 

Global Win FOP 38

Tento chladič je jedným z "vlajkových lodí" spol. Global Win. Chladič Global Win FOP 38 je obdobne ako FOP 32 určený pre procesory AMD aj Intel ale až do frekvencie 1,5 Ghz. Presnejšie AMD Socket A Duron a Athlon CPU, tiež AMD K6-K6 2 a K6 3 , Intel PIII FC-PGA a Intel Celeron FC-PGA/PPGA. 

      

Telo chladiča (heatsink) má rozmery 70mm x 62mm x 37mm. Tvarom je zhodný s typom FOP32. Vetrák je však pri tomto type vybavený aj ochrannou mriežkou !!!. Pri jeho max. otáčkach ( 6800 rpm +/- 10%
) je ochranná mriežka potrebná - prietok vzduchu je 37, 6 CFM. Po zapojení chladiča a jeho spustení Vás čaká malé prekvapenie - budete si myslieť , že ste si kúpili vysávač a zároveň ventilátor. 7000 otáčok produkuje taký hluk , ktorý vydrží len veľmi tvrdý pretaktovávač - prúd vzduchu , ktorý vychádza z boku chladiča je taký silný , že doslova vychladí pamäte a celý priestor okolo CPU. Podľa výrobcu je vydáva hluk 46,5 dba - ja by som tipoval o "trošku viac". Váha chladiča je 125 g. Heatsink má 20 rebier v 6 radoch. Na základni - jej spodnej strane sa nachádza malé množstvo teplovodivej - ružovej pasty. Veľmi kvalitná je spona chladiča - pri nasadzovaní chladiča som musel použiť šraubovák - sponu pritlačiť a pohyblivú časť zasadiť do západky - proste presne ten istý postup ako pri FOP32.

    

7000 rpm vetrák pomohol. Teplota pri maximálnom vyťažení bola výborných 42 C. Vetrák je taký výkonný , že za 30 s. sa teplota zníži z maximálnych 42 C na teplotu pri bežnej práci 37 C.

Chladenie a montáž patrí k plusom tohoto typu chladiča. Veľkým mínusom je hluk. Jednoducho by som povedal , že hluk je strašný. Spodná strana heatsinku mala obdobne, ako pri type FOP32 pozdĺžne čiary. Vyleštenie - úplné zarovnanie základne by pomohlo znížiť teplotu o nejaký ten stupeň.

Ako ohodnotiť chladič? Je to ťažké - určite sa hodí do vysoko taktovaných a ešte následne pretaktovaných systémov (napr. ATHLON AXIA 1 Ghz pretočený na 1,4 až 1,5 Ghz) kde je nutné veľmi dobré chladenie , no užívatelia , ktorý požadujú tichšie systémy ho kupovať určite nebudú.

 

Global Win FNP08

Tento chladič patrí k strednej triede. GW FNP08 je určený pre procesory AMD aj Intel do frekvencie 850 Mhz. Presnejšie AMD Socket A Duron a Athlon CPU, tiež AMD K6-K6 2 a K6 3 , Intel PIII FC-PGA a Intel Celeron FC-PGA/PPGA. 

      

Telo chladiča (heatsink) má rozmery 61.8mm x 50mm x41mm. Tvarom patrí medzi klasické "kockové" chladiče. Zaujímavý pri tomto modeli je vetrák. Je nízky a dosť výkonný - pri jeho max. otáčkach ( 6400 RPM +/- 10%
) je prietok vzduchu 16,2 CFM. Hluk , ktorý vetrák vydáva sa rovná 36 dba. Váha chladiča je 115 g. Heatsink má 20 rebier v 2 radoch. Na základni - jej spodnej strane sa opäť nachádza malé množstvo teplovodivej - ružovej pasty. Spona chladiča a jej montáž je totožná s predchádzajúcimi dvoma modelmi.

Chladič je určený pre procesory do 850 Mhz , čo sa aj odrazilo v stabilite pri mojom Durone 600@950 Mhz. Teplota sa už po štarte vyšplhala na 49 C , po boote do Windowsu bola na 53 C a po pár minútach PC vytuhlo. Nakoniec sa mi podarilo stanoviť stabilnú frekvenciu na 910 Mhz. Teda tento typ som testoval pri nastavení : Duron 600@910 Mhz (1,91 V).

   

Teplota pri maximálnom vyťažení bola 55 C , čo je jednoznačne dosť. Chladiču trvalo asi 3 minúty , kým dosiahol teplotu pokoja 52 C. Tento chladič je po všetkých stránkach dobrý , akurát sa musí použiť na procesory do 850 Mhz - najlepšie nepretaktované. Chladič má spodnú stranu heatsinku obdobnú ako ostatné modely GW - pozdĺžne ryhy/čiary. Chladič by bol vhodný hlavne na nepretaktované systémy - bez zvýšenia voltáže.

 

Titan M5AB SLIM

Už z názvu vedia viacerí z Vás , že sa jedná o klasický a populárny chladič TITAN MAJESTY M5AB , ale tentoraz v menšom prevedení. Je vhodný hlavne pre miesta kde sú okolo SocketuA kondenzátory a pod. Je určený pre procesory AMD Athlon a Duron. 

         

Na stredných dvoch obrázkoch som porovnal klasický TITAN M5AB  s TITANOM M5AB SLIM. Ako vidno , telo pôvodného chladiča  M5AB je mohutnejšie , ale na výšku sú obidva typy rovnaké.

Telo chladiča ma rozmery 50 x 50 x 25 mm. Vetrák je klasicky uložený vo vnútri heatsinku a pri jeho max. otáčkach 5500 rpm je prietok vzduchu 25,45 CFM. Hluk vetráka je pohodových 29 dba. Na jeho spodnej strane sa nenachádza žiadna tepelná pasta - tú máte priloženú v malom sáčku (biely typ). Montáž však bola oveľa zložitejšia ako pri chladičoch Global Win. Je potrebné naozaj poriadnu dávku sily a presnosti , aby chladič zapadol do západky - to isté platí aj pre odmontovanie chladiča.

    

Teplota pri maximálnom vyťažení bola 57 C , pričom za 1 a pol minúty sa vrátila k pokojovej teplote 51 C. Tu musím pripomenúť , že ani tento chladič nedokázal udržať stabilitu pri 950 MHz a musel som znížiť frekvenciu  na 910 Mhz aby prebehol test.

Chladič nepodával nijaké extra výsledky - skôr sa hodí k Duronom , ktoré pretaktované niesú. Jeho montáž bude pre začiatočníkov dosť náročná.

 

Copper Cooler

Z dôvodu , že tento chladič je určený pre Intelovské CPU , nebol otestovaný. Prikladám obrázky - podľa mňa by Celerona/PIII schladil dobre.

    

 

Výsledky testov v celku

Teplota Okolia sa merala asi 1 cm nad vrchom vetráku.  Hodnota Delta je rozdiel medzi teplotou CPU a teplotou Okolia. Zastavím  sa pri hodnote C/W. Mohli ste si všimnúť , že aj výrobcovia pri charakteristike chladiča uvádzajú túto hodnotu. Tú dostaneme podielom hodnoty Delta a Wattov , ktoré vyžaruje CPU. Znamená , že pre každý další watt , ktorý CPU vyžiari , heatsink ochladí jadro CPU o hodnotu (C/W x watty) plus teplota Okolia. Príklad : pri teplote Okolia 25 C , hodnoty C/W 0.25 a CPU vyžarujúceho 50 wattov znamená , že teplota CPU bude 50 x 0,25 = 12,5 C vyššia, ako teplota okolia teda 25 C+12,5 C = 37,5 C. čím je hodnota C/W nižšia , tým je aj teplota chladeného CPU nižšia. Platí: čím nižšia hodnota C/W , tým lepšie.

Duron 600@950 Mhz pri voltáži 1,91 V - vyžiari 51 Wattov. Najlepšie je hodnotu zistiť cez program Radiate , ktorý nájdete v sekcii Download.

 

Chladič

Teplota
CPU 
Teplota
Okolia
Delta
C/W
Teplota
Mať.dosky
GW FOP 32 45 C 23 C 22 C 0,43 34 C
GW FOP 38 42 C 24 C 18 C 0,35 33 C
GW FNP08 55 C 23 C 32 C 0,62 33 C
Titan M5AB SLIM 57 C 23 C 34 C 0,66 33 C
Copper Cooler - - - - -
 

Ako vidno na obrázku  - najlepšie dopadol GW FOP 38 , nasledovaný GW FOP32. Z výsledných hodnôt C/W vidno , že modely GW FNP08 a Titan M5AB SLIM patria do oveľa nižšej triedy. Pozrite graf výsledkov:

 

Záver

Čo povedať na záver? Z chladičov , ktoré nám zaslali , by som si jednoznačne vybral Global Win FOP32. Je to chladič , ktorý chladí výborne , pritom jeho hluk je akceptovateľný , montáž s určitou skúsenosťou je ľahšia ako pri Titane M5AB. Víťazom , alebo najlepšie chladiacim chladičom je Global Win FOP38. Ako som však napísal, jeho hluk je absolútne neakceptovateľný. Doba sa však mení a s ňou aj technológie - dnes je dobrým chladičom GW FOP38 alebo 32 , ale už sú na trhu aj chladiče ako napr. TRIG T40-7 PLUS , ktoré sú lepšie (díky SPEC).


Pridať nový komentár
TOPlist